Tejpy jsou náplasťové zpevňující fixace (z anglického tape = páska, taping = páskování, ovinutí, zpevnění páskou).

Metoda, při které se pomocí náplasťových pruhů zajišťuje stabilita kloubních spojení. Cílem této metody je prevence poškození kloubních spojení nebo minimalizace bolestí a otoků již poraněných kloubů během pohybové aktivity. Můžeme říci, že zpevnění kloubů tejpingem předchází vzniku mikrotraumat při zvýšené zátěži. Metodou tejpingu vytvoříme krajní meze a definujeme tak možný rozsah pohybu. Pro náplasťové zpevňující fixace se používají speciální neelastické a elastické náplasťové pruhy.  Metoda je tedy do určité míry přechodem mezi elastickou obvazovou bandáží, pevnou ortézou a sádrovou fixací. Výhodou náplasťových pásků je také například neomezení nošení sportovní obuvi na rozdíl od ortéz. Proto má tejping své velké místo především v oblasti sportovní medicíny, kde je statická a dynamická zátěž kloubů vysoká.

Elastické pásky

Vyrábějí se ze směsí bavlněných tkanin a směsí syntetických směsí, polyamidů nebo polyesterů, které zajišťují elasticitu v podélném případně příčném směru. Pro výrobu lepivé (adhezivní) vrstvy se používají polyakryláty nebo syntetický kaučuk. Pásky se na potřebnou délku a šířku opravují nůžkami. Elastické pásky se používají k podpoře svalů, šlach (tzv. kontraktilních tkání) a pro techniky zpevnění. Je tak umožněno fyziologické roztažení a smrštění tkání při pohybu.

Neelastické pásky

Vyrábějí se především z bavlny nebo ze syntetického hedvábí. Struktura nosné tkaniny je vyrobena tak, aby bylo možno upravovat délku i šířku pásky trhnutím. Lepivá adhezivní vrstva se vyrábí z kaučuku, polyakrylátů nebo oxidu zinečnatého. Neelastické pásky vytvářejí a zajišťují stabilitu kloubů a minimalizují tak nežádoucí pohyby. Dále se pak používají ke zpevnění a pevnému zajištění, tzv. ukotvení konců neelastických pásek.

Druhy tejpingu

Kineziologický tejping

Tato metoda byla vyvinuta před více než třiceti lety v Asii (Japonsko, Jižní Korea). Kineziologické tejpování usnadňuje přirozený proces hojení a zároveň vytváří podporu pro svaly a klouby bez omezení rozsahu pohybu. Speciálně navržená pružná páska potažená akrylátovou adhezivní vrstvou v kombinaci s typy výstřihů a směry tahu pásky vytváří na povrchu kůže liftingovým účinkem v oblasti svalů nebo kloubů efekt, který zlepšuje krevní oběh, práci lymfatického a nervového systému. Díky vlivu na oblast těchto systémů dochází k tlumení bolesti.

Celá metoda pracuje na základech kineziologie, anatomie a fyziologie. V průběhu několika let bylo prokázáno, že kineziologické tejpování má pozitivní fyziologické účinky na pokožku, lymfatický, oběhový a nervový systém, svaly, fascie, šlachy, klouby a vazy. Tato metoda může být použita v kombinaci s dalšími léčebnými postupy a procedurami. Využití kineziologického tejpování má své místo v mnoha oblastech medicíny a to zejména v oblasti sportovní medicíny, fyzioterapie dále ortopedie, chirurgie, neurologie, lymfologie a dokonce také plastické chirurgie.

Cílem kineziologického tejpování je maximálně možný návrat člověka k pohybové aktivitě a zlepšit tak komfort bytí.

V současné době tato metoda prochází celosvětovým boomem a díky velkému rozmachu jsou v mnoha zemích vytvářeny nové koncepty, zakládány školy a sociace kineziologického tejpování s vlastními obchodními názvy. Toto se v podstatě dá íci také o materiálech používaných pro tuto metodu.

V čem kineziologické tejpování (kineziotejping) pomáhá:

  • ve zlepšení funkce svalů, šlach, vyzů a kloubů
  • snížení bolestivosti
  • příznivě ovlivňuje krevní a lymfatický systém
  • při poruchách nervového systému
  • jako doplněk při hojení a léčbě jizev

 

 

 

LYMFOTEJPING

Metoda, jejímž cílem je podpořit ve funkci lymfatický systém za pomocí nástřihů kineziologických tejpů do takzvaného vějíře. Využívá se u lymfatických problémů celého těla jako doplněk metod lymfodrenáží a to buď manuálních, nebo přístrojových. Tyto techniky se využívají i v případech lokálních otoků různé symptomatologie.

SPIRALTEJPING

Metoda vedení kineziologické pásky takzvaným obtáčením ve spirále. Využití je především u horních a dolních končetin např. v korekci jejich postavení. Tuto techniku lze využívat i v oblastech lymfologického tejpování.

REHABILITAČNÍ - ORTOPEDICKÝ TEJPING, TEJPING V NEUROLOGII

Metoda, která využívá kombinaci technik a materiálů pro tejping v rehabilitační, ortopedické a neurologické praxi.

SPORTOVNÍ TEJPING

Techniky využívané v oblasti prevence vzniku úrazu a nadužívání pohybového aparátu v různých odvětvích sportu za použití pevných a pružných pásek.

TRIGGER TEJPING, CROSS TEJPING

Metoda, která využívá takzvané cross tejpy k ovlivnění spoušťových bodů nacházejících se ve svalovém aparátu.

AKU-TEJPING

Metoda, která využívá techniky cross tejpování k ovlivňování akupunkturních bodů a práci v meridiánech.

MERIDIAN TEJPING

Metoda, která využívá nástřihů z kineziologických pásek ke zlepšení a podpoře funkce akupunkturních drah – meridiánů.

STRAP TEJPING

Metoda, která využívá kombinaci speciální pevné pásky s pomocnou podkladovou páskou. Kdy za zvýšeného tahu dochází v určité oblasti v místech vedení pásky k efektu nařasení a korekčního vlivu na určitou oblast. Tato metoda je využívána např. v oblasti úponových bolestí svalů, korekcí určitého segmentu např. posun obratle páteře.

TEJPING V ESTETICKÉ MEDICÍNĚ

Metoda využívající nástřihů pásek přizpůsobených ke korekci a vyhlazení např. jizev, vrásek, ke korekci otoků a průsaků např. v oblasti obličeje a dekoltu.

TEJPING VE STOMATOLOGII

Metoda využívající svalových, korekčních a technik cross tejpingu v praxi stomatologa v oblasti obličeje pro podporu hojení v dutině ústní např. při otocích po extrakci zubů, dále pak při problematikách čelistních kloubů atd. Také jsou zde využívány techniky pro stimulaci aku bodů pro tlumení bolestivých stavů v oblasti dutiny ústní.

TEJPING V PREVENCI NADUŽÍVÁNÍ POHYBOVÉHO APARÁTU PRO ŠIROKOU VEŘEJNOST

Základní techniky všech metod tejpování v prevenci nadužívání pohybového aparátu při různých aktivitách a to ať sportovních nebo pracovních v oblasti laické veřejnosti.

INDIKACE TEJPINGU:

1. Preventivní
2. Léčebná
3. Rehabilitační

KONTRAIDIKACE TEJPINGU:

Onkologická onemocnění (s výjimkou kdy byla doporučena po onkologické léčbě lymfodrenáž, vždy nutno konzultovat s onkologem)
Maligní melanom kůže
Pigmentové névy
Různé typy bradavic
Povrchové změny kůže – hnisavé kožní projevy, otevřené rány, diabetická noha, ekzémová onemocnění, dermatitidy
Hypertyreóza (zvýšená funkce štítné žlázy – netejpovat oblast krku v blízkosti štítnice!)
Žilní insuficience (např. křečové žíly)
Akutní trombózy
Flebotrombóza
Tromboflebitida
Horečnaté stavy
Zvláštní opatrnost při alergických reakcích na náplasťové materiály
Neléčený vysoký krevní tlak (oblast krku, hrudníku)
Velkou obezřetnost je třeba brát při onemocnění typu vrozené srdeční vady, onemocnění ledvin, diabetes mellitus
Jemná, křehká, špatně hojící se, podrážděná kůže (např. sluncem), syndrom papírové kůže
Velkou obezřetnost je třeba brát v případě těhotenství a to zejména v oblasti podbřišku a bederní krajiny (reflexní zóna)

Jestliže došlo k diagnostikování některých z výše uvedených problémů nebo je zde podezření na výše uvedenou kontraindikaci, tak je velmi nutné v případě použití tejpingu vše konzultovat s ošetřujícím lékařem a dbát jeho doporučení. Všeobecně platí pro aplikaci tejpingu, že pokud zde není praktická zkušenost a základní znalost problematiky, je nutné konzultovat vše s proškoleným odborníkem.

Kontakty:

Petr Maroušek DiS., PT, CTI
gsm: +420 721 820 646

Vlasta Henzelová
gsm: +420 603 921 159

e-mail: satema@satema.cz

Lékařský dům, 1. patro
Říčanská 1177
252 42 Jesenice